برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

 

در بحث کیفیت، صاحبنظران معتقدند که نمی توان کیفیت را با انجام فعالیتهای بازرسی و آزمون در محصول گنجاند. محصول از ابتدا باید بطور صحیح تولید شود. این بدان معناست که فرآیند تولید باید از ثبات مناسبی برخوردار باشد و کلیه افرادی که به گونه ای با فرآیند سر و کار دارند (نظیر اپراتور ها، مهندسان، پرسنل تضمین کیفیت و مدیریت) باید به طور مستمر سعی بر بهبود عملکرد فرآیند و کاهش تغییر پذیری در پارامترهای کلیدی داشته باشند.
اگر قرار باشد یک محصول مشخصات مورد نظر مشتری را دارا باشد، آنگاه این محصول باید به وسیله یک فرآیند پایدار یا تکرار پذیر همراه با کاهش تغییرات در فرآیند ها، تولید گردد. تلاش برای کاهش تغییرات در فرآیندها، با هدف کاهش قیمت تمام شده و افزایش سود صورت میگیرد، چرا که با کاهش تغییرات، فرآیند شناخته تر شده و قابل کنترل تر خواهد شد. افزایش شناخت، منجر به برنامه ریزی دقیق تر شده و افزایش قدرت کنترل فرآیند، باعث کاهش ضایعات می شود. ابزار مناسب برای رسیدن به این هدف کنترل فرایند آماری   (Statistical Proccess Control:SPC)می باشد.

کنترل فرایند آماری، مجموعه ای قدرتمندی و توانا از ابزار حل مشکل است که در ایجاد ثبات در فرآیند و بهبود کارایی آن از طریق کاهش تغییر پذیری مفید واقع میگردد.
SPC   را می توان برای هرگونه فرآیندی استفاده نمود. ابزارهای هفتگانه SPC عبارتند از:

۱. هیستوگرام

۲. برگه کنترل

۳.  نمودار پارتو

۴.  نمودار علت و معلول

۵.  نمودار تمرکز نقصها

۶.  نمودار پراکندگی

۷. نمودار کنترل

گرچه این ابزارها که غالبا ابزار هفت گانه عالی نامیده می شوند ، بخش مهمی از  SPC را تشکیل می دهند، ولی فقط جنبه های فنی آن هستند. SPC  یک نگرش و طرز فکر است. یک میل و آرزو برای کلیه افراد سازمان جهت برقراری یک سیستم بهبود مستمر در زمینه بهره وری و کیفیت است.

SPC   روشی بسیار کاراست، اما اگر به درستی انجام نشود، کارایی خود را نشان نمی دهد. بسیاری از شرکتها SPC را به درستی انجام نمی دهند از این رو، با اینکه می دانند روشی پاسخگو است در عمل کارایی زیادی در آن نمی بینند. این تناقض بین نظریه و عمل، باعث دلسردی و سر درگمی میشود.
SPC  قادر به تحت کنترل در آوردن یک فرآیند خارج از کنترل نیست، بلکه اطلاعات لازم را جهت کنترل دقیق و به موقع فرآیند برای مهندسان، اپراتورها و همه عوامل درگیر فراهم میکند.

 

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

0912-608-2256

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.